100 lat powstania książenickiej parafii – uroczystości i sakrementy


Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej

Uroczystości komunijne są zawsze wielkim wydarzeniem w parafii – rokrocznie do sakramentu przystępowało i przestępuje wiele dzieci, dla których jest to pierwsze spotkanie z Jezusem w Eucharystii. Tradycyjnie, od wielu lat, dzieci z Książenic przystępują do tego sakramentu w trzecią niedzielę maja, w ramach „wczesnej komunii” czyli w wieku 6/7 lat.

Do momentu powstania nowego budynku kościoła sakrament Pierwszej Komunii Świętej był udzielany w małym Kościółku przy ul. Pojdy.

Każdej uroczystości towarzyszy wyjazdowa pielgrzymka, podczas której Komunikanci wraz z rodzicami i Proboszczem wypraszali łaski podczas Eucharystii w różnych miejscach kultu Bożego: na Jasnej Górze, Górze Świętej Anny, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce, a także u Matki Boskiej Piekarskiej Patronki Rodzin czy u Matki Boskiej Leśniowskiej.

Podniosły charakter uroczystości sprawia, że na długo zapada w pamięci uczestników.

Uroczystości Bierzmowania

Sakrament Bierzmowania to uroczystość dopełnienia dojrzałości chrześcijańskiej. Przyjęcie sakramentu poprzedza przygotowanie młodzieży w formie spotkań i nauk, które mają na celu jak najlepsze przygotowanie i pogłębienie wiary.

Uroczystości Bierzmowania odbywały się także wspólnie z młodzieżą parafii z Kamienia pw. Świętego Brata Alberta w systemie zmiennym: raz w Kamieniu, raz w Książenicach.

W ramach tych uroczystości naszą parafię odwiedzali biskupi Archidiecezji Katowickiej m.in. bp Gerard Bernacki, biskup Marek Wodarczyk i inni.

Uroczystości pogrzebowe

Ks. Jan Pojda zakładając parafię chciał wybudować w Książenicach nowy kościół na miarę potrzeb obydwu wiosek, to jest Książenic i dołączonego Kamienia. W tym celu nabył on 26 mórg roli , z czego dwie morgi przeznaczył na parafialny cmentarz oraz dwie morgi pod budowę nowego kościoła. Cały ten obszar z cmentarzem wynosił 7,2246 ha.

Pierwszy pogrzeb obył się 18 listopada 1923 roku, pogrzebano Franciszka Kudalę, dziewięciotygodniowe dziecko Pawła i Łucji. Drugi pogrzeb miał miejsce 21 listopada 1923 roku – było to półtoraroczne dziecko tych samych rodziców Marta Kudala, która zmarła w dzień pogrzebu swego młodszego braciszka.

Do dnia 21 listopada 2013 roku na cmentarzu odbyły się 3773 pogrzeby.

Uroczystości Bożego Ciała

Kolejnym wielkim wydarzeniem w życiu parafii są coroczne uroczystości Bożego Ciała z procesją, która przechodzi przez ulice naszego sołectwa. W roku 1990 ksiądz proboszcz Stanisław Kołodziejczyk zmienił trasę procesji Bożego Ciała, która po raz pierwszy przeszła ulicami Klimka, Nad Potokiem, Smołki, oraz Ks. Jana Pojdy do kościoła. W 2007 roku procesja po raz pierwszy przeszła też ulicą Brzozy.

Cztery ołtarze na trasie są zawsze pieczołowicie przygotowywane przez Książeniczan- nie tylko domowników, ale często we współpracy z sąsiadami, jako kolektywne dzieło na chwałę Pana.

Procesję ubogacają obecnością Poczty Sztandarowe, dzieci pierwszokomunijne sypiące kwiaty i dzwoniące dzwonkami, młodzież i Dzieci Maryi ze świecami. Od lat Najświętszy Sakrament jest niesiony przez Proboszcza w asyście Strażaków miejscowego OSP niosących baldachim.

Uroczystości Dożynkowe

Świętowanie co roku rozpoczyna uroczysta Msza Święta, w której od wielu lat udział biorą przedstawiciele władz Województwa, Powiatu i Gminy, a także Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka, przedstawicieli Zespołu Śpiewaczego Książeniczanki, pocztów sztandarowych Strażaków OSP Książenice oraz Rejonowego Koła Pszczelarzy.

Od zawsze wystrój świątyni tego dnia był wyjątkowy: dekoracje i ozdoby z urodzaju warzyw, owoców, zbóż, przetworów oraz rozmaitych kwiatów i ziół, to od kilku lat dzieło członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Dary przekazują mieszkańcy dziękując tym samym Panu Bogu za pomyślne zbiory i plony.

Uczestnicy Mszy Świętej aktywnie biorą udział w przygotowaniu komentarzy, modlitwy wiernych czy ofiarowaniu, podczas którego Starości Dożynek przekazują tradycyjnie bochny chleba z ziaren zbóż zebranych z nowego plonu.

Ksiądz Proboszcz bierze zawsze udział w korowodzie dożynkowym i jest gościem specjalnym dalszych uroczystości.