100 lat powstania książenickiej parafii – życie parafii i kościoła na przestrzeni lat

Parafia to ludzie. Ludzie którzy ją tworzą, modlą się, dbają o rozwój, porządek, wystrój. Budują stajenki, Boże Groby, wspólnie pielgrzymują. Spotykają się przy różnych pracach. Tak też było przez lata w naszej, książenickiej parafii.

Kościół i parafia na przestrzeni lat

Stajenki Bożonarodzeniowe

Boże Groby

Spotkania opłatkowe i jasełka

Tradycją stało się, że w okresie adwentowym odbywały się spotkania opłatkowe dla seniorów i starszych wiekiem parafian, które przygotowywały uczniowie Szkoły Podstawowej w Książenicach. 6 grudnia w naszym kościele rok w rok pojawia się Mikołaj, który przynosi słodycze dla najmłodszych. W okresie Bożego Narodzenia odbywają się z kolei jasełka, które przygotowuje młodzież, uczniowie szkoły muzycznej, Dzieci Marii, czy parafilany chór.

Wyjazdy wakacyjne i pielgrzymki

Przez lata proboszczowie Książenic – ks. Stanisław Kołodziejczyk i ks. Roman Laksa organizowali wakacyjne wyjazdy i pielgrzymki dla parafian, zarówno tych starszych i i młodszych.

Rybnicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Od kilkudziesięciu lat trasa rybnickiej pielgrzymki przebiega przez Książenice. Co roku mieszkańcy Książenic serdecznie witają pielgrzymów, któzy zatrzymują się w naszej parafii na krótki odpoczynek. W Książenicach formuje się również część grupy 7, którą stanowią pątnicy z dekanatu Dębieńsko.

Cmentarz w Książenicach

Ważną częścią parafii jest również cmentarz w Książenicach – miejsce spoczynku parafian.