Zagadki na rowerze w sajockich okolic plenerze

Zadanie polega na organizacji minimum 3 rajdów rowerowych na terenie powiatu rybnickiego, które będą skierowane do wszystkich mieszkańców gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców sołectwa Książenice.
2 pierwsze rajdy planowane są jako „wizyty studyjne”: wspólnie z uczestnikami chcemy skorzystać z opracowanych już zabaw rowerowych (m.in. w Stanowicach oraz w Szczejkowicach i Palowicach). Przejazdy wcześniej opracowanymi trasami i rozwiązywanie istniejących w tych miejscowościach questów rowerowych, ma być inspiracją i zalążkiem do opracowania questu rowerowego w Książenicach.
Questing jest specyficzną formą bezobsługowej gry terenowej. Polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą rymów i licznych zagadek oprowadza uczestników po wyjątkowych, ale często zapomnianych miejscach. Celem przygody jest odkrycie ukrytego skarbu, a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend, podań i historii.
Opracowany książenicki questing rowerowy zostanie wydany w formie ulotki, które będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Ponadto forma elektroniczna ulotki będzie dostępna na stronie internetowej naszego stowarzyszenia.
Ostatni trzeci rajd rowerowy będzie pierwszym oficjalnym przejechaniem opracowanego w ramach zadania książenickiego questu. Impreza zakończy się spotkaniem integracyjnym przy ognisku, które będzie okazją do podsumowania całego projektu.

 

Projekt „Zagadki na rowerze w sajockich okolic plenerze” realizowany jest przez stowarzyszenie „Razem dla Książenic” w ramach programu Działaj Lokalnie X edycja 2018, którego operatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundusz Lokalny Ramża. Program jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Funduszu Lokalnego RAMŻA oraz z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.