Zagadki na rowerze w sajockich okolic plenerze

Zadanie poległo na organizacji 3 rajdów rowerowych na terenie powiatu rybnickiego, które były skierowane do wszystkich mieszkańców gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców sołectwa Książenice.
2 pierwsze rajdy odbyły się jako „wizyty studyjne”: wspólnie z uczestnikami skorzystaliśmy z opracowanych już zabaw rowerowych w Stanowicach oraz w Szczejkowicach i Palowicach. Przejazdy wcześniej opracowanymi trasami i rozwiązywanie istniejących w tych miejscowościach questów rowerowych, były inspiracją i zalążkiem do opracowania questu rowerowego w Książenicach.
Questing jest specyficzną formą bezobsługowej gry terenowej. Polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą rymów i licznych zagadek oprowadza uczestników po wyjątkowych, ale często zapomnianych miejscach. Celem przygody jest odkrycie ukrytego skarbu, a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend, podań i historii.
Opracowany książenicki questing rowerowy został wydany w formie ulotki, które są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Ponadto forma elektroniczna ulotki Rowerowe Książenice jest dostępna na stronie internetowej naszego stowarzyszenia.
Ostatni trzeci rajd rowerowy był pierwszym oficjalnym przejechaniem opracowanego w ramach zadania książenickiego questu. Impreza zakończyła się spotkaniem integracyjnym przy ognisku, które było okazją do podsumowania całego projektu.

Videorelacja z pierwszego wyjazdu w ramach projektu, który odbył się 14 lipca 2018 r.:

Videorelacja z rajdu „Rowerowe Książenice”, który odbył się 20 października 2018 r.:

Projekt „Zagadki na rowerze w sajockich okolic plenerze” realizowany był przez stowarzyszenie „Razem dla Książenic” w ramach programu Działaj Lokalnie X edycja 2018, którego operatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundusz Lokalny Ramża. Program jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Funduszu Lokalnego RAMŻA oraz z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.