100 lat powstania książenickiej parafii

Jubileusz stulecia powstania książenickiej parafii jest doskonałą okazją, aby przypomnieć wszystkim najważniejsze wydarzenia z dziejów naszej Małej Ojczyzny. Domeną małych miejscowości jest skupianie życia mieszkańców wokół wspólnoty parafialnej. Tak samo jest w przypadku Książenic. Przez ostatnie sto lat nasi mieszkańcy jednoczyli się, tworząc i świętując najważniejsze chwile w życiu parafii. Dziękowali Bogu za łaski i prosili o opiekę i błogosławieństwo.

Niektóre z tych ważnych chwil uwiecznione na fotografiach, mamy zaszczyt zaprezentować na wystawie i w publikacji “100 lat parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Książenicach”.

Przekazano nam ponad 300 zdjęć, w tym sporo zostało udostępnionych z Kroniki Parafialnej – każda fotografia to piękna historia uchwycona w kadrze. Mamy nadzieję, że tym projektem ocaliliśmy wiele z nich od zapomnienia. Fotografie przypomniały nam o najważniejszych wydarzeniach dla Parafii, o najważniejszych postaciach i ludziach, bez których nie byłoby nas tutaj w tym miejscu dziś. Jesteśmy wdzięczni wszystkim uczestnikom za przekazanie zdjęć i materiałów ze swoich rodzinnych zbiorów, wśród których znalazły się prawdziwe unikaty.

W ramach niniejszego projektu powstała wystawa plenerowa, która pod koniec grudnia 2021 roku zawisła na płocie wokół plebanii.

Udało się nam również wydać ponad 500 sztuk publikacji prezentujących wybrane fotografie. Wszystkie pozyskane zdjęcia znajdują się na stronie internetowej www.razemdlaksiazenic.pl.

Na spotkaniu podsumowującym dopisała obecność sympatyków naszej parafii oraz przybyli zaproszeni goście. Relację z tego spotkania można znaleźć tutaj.