Książenicko Dziołcha – portret śląskiej kobiety wczoraj i dziś

Celem projektu „Książenicko Dziołcha – portret śląskiej kobiety wczoraj i dziś” realizowanego dzięki Fundacji JSW jest rozwój świadomości kulturowej i historycznej mieszkanek Książenic, dzięki organizacji spotkań warsztatowo-wykładowych.

Ważnym elementem warsztatów było posługiwanie się gwarą, która jest codziennym spotkaniem z tradycją i poszanowaniem wobec języka przodków. Dzięki temu warsztaty stały się niewerbalnym pomostem między młodszymi i starszymi uczestniczkami projektu.

Warsztaty dotyczyły wiedzy o niematerialnym dziedzictwie regionu, m.in. z zakresu ziołolecznictwa, zielarstwa, botaniki, zwyczajów i obrzędów. Ich celem jest podtrzymanie i upowszechnianie tradycji wśród wspólnoty lokalnej.

Efektem praktycznym warsztatów były zdjęcia z sesji fotograficznej w formie portretów, które uchwyciły piękno zewnętrzne i wewnętrzne uczestniczek. Ponadto, powstała plenerowa wystawa, na której zostały zaprezentowane efekty sesji w formie wydruków na płótnie. Wystawa była udostępniona i „wywieszona” w miejscach ogólnodostępnych: Zakątku Sensorycznym przy ul. Słonecznej. Zaś jej wernisaż odbył się 7 września 2024 r. podczas sołeckich dożynek. Dzięki temu wystawę mogli zobaczyć nie tylko mieszkańcy, ale także goście odwiedzający naszą miejscowość.

Projekt realizowany przez Razem Dla Książenic ze wsparciem Fundacji JSW ma na celu nie tylko wsparcie lokalnej społeczności, ale również ożywienie tradycji i wartości kulturowych Małej Ojczyzny. Dzięki warsztatom i wystawie, mieszkanki Książenice będą miały okazję odkryć i docenić swoje korzenie oraz zintegrować się z lokalną społecznością.

W ramach zadania udało nam się zrealizować 3 spotkania warsztatowe dla pań:

15 marca 2024 r. – spotkanie z dr Moniką Glosovitz dot. roli kobiet w świadomości zbiorowej Górnego Śląska

23 sierpnia 2024 r. – spotkanie wiankowe pod przewodnictwem Joanny Śleziony połączone z sesją fotograficzną

7 września 2024 r., podczas książenickich dożynek odbył się wernisaż wystawy „Książenicko Dziołcha”.

23 września 2024 r. – spotkanie na powitanie jesieni, podczas którego uczestniczki tworzyły las w słoiku