Ależ to był turniej!

Tegoroczne dożynki były między innymi okazją do rozegrania drugiego Drużynowego Turnieju Sąsiedzkiego w ramach projektu „Sajockiej tradycji duch i aktywny ruch vol. 2”.

Mimo, że pogoda lekko próbowała pokrzyżować nasze plany, na starcie naszej zabawy w sali OSP Książenice stanęło 7 ekip, dla których przygotowaliśmy 8 konkurencji. Całość poprowadziła nasza koleżanka Martyna, której wtórował Grzegorz Kania z zespołu A to my. Tym razem każda konkurencja miała swój patronat, a ich zwycięzcy otrzymali nagrody specjalne, ufundowane przez Przyjaciół i Partnerów naszego Stowarzyszenia.

W konkurencji “Fto dalij ciepnie?” czyli w rzucie kaloszem do celu najlepsza okazała się ekipa Aktywni Społecznie, która trafiła do celu wszystkie 5 razy i tym samym zdobyła komplet dziesięciu punktów w tym starciu. Za pewną rękę i celne rzuty otrzymali bon na zakupy w sieci sklepów LeGante. Warto podkreślić, że drużyna Aktywni Społecznie to sąsiedzi “zza miedzy”, którzy ochoczo odpowiedzieli na nasze zaproszenie i odważyli się stanąć w szranki z drużynami Sajoków, za co im serdecznie dziękujemy. 😉 Konkurencja “Adam czy Ewa” zaskoczyła wszystkich – łącznie z nami! Każda z drużyn wytypowała jednego mężczyznę do wyłowienia pływającego w misce wody jabłka zębami (bez użycia rąk). Uczestnicy zrobili to tak szybko, że potrzebny był VAR – znana z piłarskich boisk wideoweryfikacja. Z pomocą przyszedł RakuFilm, który klatka po klatce wskazał najszybszego, czyli przedstawiciela ekipy Rodzinka.pl. Drużyna składająca się w większości z zeszłorocznej ekipy „Som koniec” otrzymała bon na 10 bochenków chleba, który ufundował Pan Czesław Wałach i jego Piekarnia.W konkurencji numer 3 postanowiliśmy sprawdzić, jak przez cały rok rozwinęła się w mieszkańcach Książenic umiejętność ubijania piany. W pierwszej edycji turnieju to właśnie konkurencja “Kurziki w akcji” cieszyła się największą popularnością i przyniosła uczestnikom i widowni najwięcej uciechy, dlatego też nie sposób było z niej zrezygnować tym razem. Najlepiej i najszybciej, a wręcz śpiewająco poradzili sobie z tym przedstawiciele drużyny Śpiewoków, którzy w nagrodę odebrali bon na 5 kiełbas od książenickiego Koła Gospodyń Wiejskich. Wyciągnęliśmy także wnioski z poprzedniej edycji – tym razem plastikowe miski zastąpiły metalowe odpowiedniki – tym samym uniknęliśmy “szczaskania” misek na kawałki!Po pierwszej części zabawy najwyższy wynik uzyskała Rodzinka.pl, za nimi Aktywni Społecznie i zeszłoroczni zwycięzcy – Pięciu Wspaniałych. Małe przerwy w turnieju wypełniły występy uczniów niepublicznej szkoły muzycznej Egida, chóru Vox Cordis i gospodyń z KGW Książenice.

Kolejna z konkurencji przeznaczona była dla panów, którzy mieli za zadanie w czasie 2 minut wbić jak najwięcej gwoździ (popularnych 90-tek) do kawałka drewna – gnotka. Najbardziej precyzyjni okazali się Marcin z Aktywnych Społecznie, Marek z Familie.de i Franek z Ziomali, którzy wbili po 14 gwoździ! Jako, że do naszej dyspozycji była jedna nagroda zarządziliśmy dogrywkę – każdy z uczestników miał dodatkowe 30 sekund … i każdy wbił po 4 gwoździe! Ostatecznie o wyniku starcia zadecydowało losowanie: starościna Dożynek Pani Eugenia Roskoszek rozlosowała bon na okolicznościową wiązankę od Kwiaciarni Kwiotek, która trafiła do Familie.de.Po panach przyszedł czas na panie, które w kolejnej konkurencji zaprezentowały swoje umiejętności obierania ziemniaków. Żeby było ciut trudniej robiły to w … roboczych rękawicach. Najwięcej, bo ponad 780 gram obrała Monika z zespołu Ziomale. W nagrodę drużyna otrzymała dwie podwójne wejściówki na najbliższą zabawę karnawałową od OSP Książenice.Kolejna konkurencja sprawdziła kreatywność i muzyczne zdolności naszych drużyn. Każda z drużyn wylosowała 5 śląskich słów, które następnie miały zostać użyte w stworzonej zwrotce do piosenki „Szła dzieweczka do laseczka” i odśpiewana przy akompaniamencie Pana Andrzeja Podorskiego – dyrektora Szkoły Muzycznej Egida i założyciela chóru Vox Cordis. Uczestnicy wykazali się fantazją i każda z drużyn została nagrodzona 10 punktami. Dodatkowo Pan Andrzej przyznał bon na oprawę muzyczną Mszy Św. zespołowi Ziomale, który jego zdaniem wykazał się największą kreatywnością.W przedostatniej konkurencji chcieliśmy dać wykazać się najmłodszym członkom drużyn, którzy za zadanie mieli pokonać pewien dystans mając u boku starszego zawodnika, z którym byli związani nogami szykowną szlajfą. Najszybciej poradziła sobie z tym drużyna Pięciu Wspaniałych, która w nagrodę otrzymała vouchery od „Pana Ziemniaka” na zakręcone kartofelki.Ostatnia konkurencja Drużynowego Turnieju Sąsiedzkiego przyniosła najwięcej emocji! Każda z drużyn wytypowała 2 przedstawicieli do slalomu pomiędzy ociepkami słomy w taczce. W połowie dystansu miała nastąpić zmiana prowadzącego i siedzącego w taczce – to przysporzyło trochę problemów, ale także ogromne salwy śmiechu! Najszybsi ponownie okazali się ubiegłoroczni zwycięzcy – ekipa Pięciu Wspaniałych. W nagrodę zabrali ze sobą taczkę – czyli naszą śląską “karę”!Po sumiennym podliczeniu punktów okazało się, że tytuł obroniła ekipa Pięciu Wspaniałych! Za nimi z równą ilością punktów zameldowały się drużyny: Ziomali i Znamy się tylko z widzenia.

Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Zwycięskie drużyny zostały dodatkowo wyróżnione medalami wykonanymi przez firmę Wojtka Świacznego, zaś zwycięzcy zgarnęli jeszcze dwie podwójne wejściówki na zabawę karnawałową organizowaną przez LKS „Unia” Książenice.Drugi Dożynkowy Turniej Sąsiedzki był wspaniałą okazją do zabawy i integracji – nie tylko mieszkańców naszego pięknego sołectwa. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za odwagę, poczucie humoru i zaangażowanie! Dziękujemy też Fundatorom nagród i każdemu kto przyczynił się do organizacji drugiego Drużynowego Turnieju Sąsiedzkiego w ramach projektu „Sajockiej tradycji duch i aktywny ruch vol. 2”. Na realizację tego projektu udało nam się pozyskać środki finansowe z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny. Dziękujemy Gminie za środki i promocję!

Do zobaczenia w innych projektach!

Poniżej znajdziecie obszerną galerię zdjęć z wydarzeń w OSP naszego autorstwa – miłego oglądania!