Pierwszy Turniej Sajoków za nami!

Nowością podczas tegorocznych dożynek sołeckich w Książenicach był Drużynowy Turniej Sąsiedzki zorganizowany przez nieformalną grupę Razem dla Książenic przy Stowarzyszeniu Redukowania Bierności w Czerwionce. Turniej był częścią projektu „Sajockiej tradycji duch i aktywny ruch!”.

Projekt „Sajockiej tradycji duch i aktywny ruch!” jest realizowany w ramach programu Działaj Lokalnie X, który jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Funduszu Lokalnego RAMŻA oraz z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Swoim honorowym patronatem objął go również Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Boczne boisko LKS „Unia” Książenice zamieniło się w arenę zmagań, na której siedem drużyn składających się z mieszkańców naszego sołectwa zmierzyło się między sobą w ośmiu konkurencjach, które poprzez zabawę nawiązywały do lokalnych tradycji. Były to takie konkurencje jak: przecinanie drzewa na czas, szukanie groszówek w misce zboża, rzut ociepką, slalom z kapustą na łopacie i jajkiem na łyżce, „kulanie” felgi, ubijanie piany, rzut beretem czy wicie wianka.
Całość turnieju z humorem i profesjonalizmem poprowadził Michał Bober, którego zabawne komentarze rozluźniały atmosferę zagrzewając tym samym do przyjaznej rywalizacji.
Do zmagań przystąpiły następujące drużyny: Abstynenci, Sąsiedzi, Strażacko Familijo, Som Koniec, 5 twarzy złomiarzy, B42 i Śpiewoki. Każda drużyna dała z siebie wszystko ku uciesze licznie zgromadzonej publiczności oraz wykazała dodatkową aktywność, poprzez wspólny zabawny strój, śmieszne zawołanie czy też udział w korowodzie.
Rywalizacja była bardzo zacięta i towarzyszyło jej mnóstwo uśmiechu. Po rundzie zasadniczej najlepszymi okazały się drużyny „5 twarzy złomiarzy”, „Strażacko Familijo” i „Śpiewoki”, zajmując kolejno pierwsze trzy miejsca.
Drużyny zajmujące dwa najwyższe stopnie podium zmierzyły się między sobą w konkurencji niespodziance – zabawnemu opowiadaniu o rodzinie Sajoków wybierającej się na dożynki, którego autorem jest Książeniczanka Kasia Zygmund-Kamińska. Historia do przeczytania TUTAJ.
Zmagania turniejowe uwieczniła firma DronCording z Książenic – efekty poznamy już niebawem na oficjalnej premierze, na którą już teraz zapraszamy (szczegóły wkrótce).

Turniej był formą zabawy, mającą na celu integrację lokalnej społeczności, dlatego wszystkie drużyny dzięki swej odwadze i zaangażowaniu są zwycięzcami. Wszyscy też otrzymali nagrody przygotowane przez organizatorów, m.in. koszulki, kubki, powerbanki, lampki rowerowe czy opaski odblaskowe. Pulę nagród powiększyli: sklep Delikatesy z Książenic, Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz wystawcy dożynkowi: Zakręcony Ziemniak i stoisko z balonami. Dodatkowo trzy osoby zostały wyróżnione indywidualnie i otrzymały wyjątkowe nagrody przygotowane przez sponsorów, byli to:
Ewa Wojaczek z drużyny „Śpiewoki” otrzymała tytuł „botanika z Książenic” za perfekcyjną znajomość roślinności w konkurencji „Kłosy w kudłach” – otrzymała nagrodę w postać bonu na 100 zł na zakup w sklepie LeGante
Roksana Tokarz z teamu „Som Koniec” otrzymała tytuł „Top Kurzik” za wyjątkową dbałość o jajka w konkurencji „Slalom Ogrodnika” – w nagrodę otrzymała przejazd limuzyną od Firmy Hummer Limuzyny z Książenic
Tomek Holeczki z ekipy „Abstynenci” otrzymał tytuł „niezłomnego” za heroiczne ubijanie piany pomimo „szczaskanej” miski w konkurencji „Kurziki w akcji” – nagrodą był bon na oprawę muzyczną Mszy św. ufundowaną przez chór Vox Cordis.

Mamy nadzieję, że pierwsza edycja zabawy spotkała się z pozytywnym przyjęciem nie tylko wśród uczestników, ale także wśród lokalnej społeczności, nadając nowej jakości najważniejszemu wydarzeniu w sołectwie.

Dziękujemy wszystkim i mamy nadzieję, że do zobaczenia za rok!

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na facebooku, gdzie znajdziecie obszerną fotorelację z turnieju, a także wszelkie newsy na temat naszej działalności #RazemDlaKsiążenic #efektyDzialajLokalnie