Plenerowe warsztaty pszczelarskie w książenickim arboretum

W czwartek 17 października grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Książenicach spotkała się w miejscowym arboretum – mini ogrodzie botanicznym, przy zbiegu ulic Smołki i Nad Potokiem. Klasy 7 i klasa 8 miały niebywałą okazję do przyswojenia wiedzy o znaczeniu i życiu pszczół od pana Krzysztofa Przyklenka – członka Jastrzębskiego Koła Pszczelarzy.

Podczas dwóch plenerowych „lekcji” Pan Krzysztof opowiedział o tym, jak ważne w naszym życiu są pszczoły. Można było przymierzyć czapkę pszczelarską, zobaczyć na własne oczy sprzęty, których używają pszczelarze oraz skosztować miodu z pasieki Pana Krzysztofa. Niebywałą atrakcją był mini-ul z pszczelą rodziną.

W czwartkowych warsztatach wzięło udział w sumie 48 uczniów klas siódmych i ósmej ze Szkoły Podstawowej w Książenicach.

Lokalne arboretum powstało w 2018 roku z inicjatywy mieszkańców, którzy z pomocą Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny uporządkowali działkę znajdującą się w centrum naszego sołectwa oraz posadzili w tym miejscu około 50 rodzajów roślin. W kolejnym roku podjęli kolejne kroki, aby ogród mógł służyć mieszkańcom i odwiedzającym Książenice gościom: m.in. wysypano kamień między roślinami, a już niedługo przy poszczególnych roślinach pojawią się tabliczki z ich nazwami.

Nasze stowarzyszenie zdecydowało, aby w to miejsce zaprosić jeszcze naszych małych przyjaciół: pożyteczne owady!;) W ramach projektu „Robaczki mają moc!”, wspólnie z grupą mieszkańców zainstalowaliśmy w tym miejscu hotele dla owadów, ławki z donicami, kosz na śmieci oraz stojak rowerowy. Posadziliśmy również rośliny miododajne.

Projekt „Robaczki mają moc!” realizowany jest przez stowarzyszenie „Razem dla Książenic” w ramach programu Działaj Lokalnie X edycja 2019, którego operatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundusz Lokalny Ramża. Program jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Funduszu Lokalnego RAMŻA oraz z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.