Wybory 2018.

„Lepiej w niedzielę oddać głos, niż w poniedziałek zaniemówić”. Podpisujemy się pod tym stwierdzeniem. Nasz post ma charakter informacyjny, nie chcemy faworyzować żadnego ugrupowania, bądź wspierać indywidualne kandydatury jako Stowarzyszenie. Chcemy zachęcić WSZYSTKICH, by na wybory pójść i zagłosować. Każdy uprawniony powinien w niedzielę pójść do wyborczych urn!

Wiecie dlaczego założyliśmy nasze Stowarzyszenie? By mieć siłę sprawczą 🙂 Zacząć robić coś dla innych i mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość. Zbliżające się wybory, to okazja by wziąć sprawy w swoje ręce! Kandydaci, którzy otrzymają Wasze głosy mają świadomość zaufania jakim zostają obdarzeni. My, jako wyborcy możemy wspierać na każdym kroku ich działania, ale także wymagać spełnienia swoich obietnic.

Czego my, jako członkowie Stowarzyszenia i mieszkańcy Książenic wymagamy od idealnych kandydatów do Rady Gminy i Powiatu? Oto 3 najważniejsze aspekty, na które polecamy zwrócić uwagę:

 • WIEDZA OGÓLNA – nie wyobrażamy sobie, by kandydaci na stanowisko radnej lub radnego nie posiadali wiedzy administracyjnej, urzędowej, geopolitycznej czy księgowej. Mamy świadomość tego, jak funkcjonuje machina urzędnicza, często żmudne procesy i przepisy skutecznie przekreślają na starcie pomysły, które wydawały się łatwe w realizacji. Kandydaci nie muszą posiadać doświadczenia administracyjnego, ale muszą być świadomi procedur. Nie można obiecywać gruszek na wierzbie! Wierzymy, że cuda się zdarzają, jednak w płaszczyźnie urzędowej ma to miejsce bardzo rzadko. Pytania do „quizu” z wiedzy ogólnej mogłyby wyglądać tak: czy wiesz na ile wycenia się projekt kanalizacji w gminie Cz-Lny (można pomylić się o 100 tys. złotych), ile kosztuje metr drogi utwardzonej oraz jednośladowej? Jak wygląda harmonogram prac drogowych powiatu? Co to jest i jak można wykorzystać budżet sołecki?
 • AKTYWNOŚĆ – kandydatom musi się chcieć coś robić. Chcielibyśmy, aby nasze interesy reprezentowała osoba, której jest „wszędzie pełno”, która z chęcią podejmuje nowe wyzwania, nie tylko sama inicjuje pewne działania, ale też zachęca innych do kreatywnego procesu twórczego. Kandydatka lub kandydat nie powinien mówić „Ok, macie dobry pomysł, zróbcie to”, tylko mówi: „Ok, przemyślmy wspólnie ten pomysł i zróbmy to razem!”. Nie wyobrażamy sobie, by kandydat nie bywał na inicjatywach mieszkańców lub wydarzaniach ważnych dla społeczności – np. zebrania wiejskie (najlepsze źródło wiedzy o swoim miejscu zamieszkania i Gminie!).
 • NOWOCZESNOŚĆ I TRADYCJA – na pierwszy rzut oka dwie sprzeczne sprawy, ale w naszej opinii układające się w jedną całość. Kandydaci muszą patrzeć w przyszłość z poszanowaniem historii i tradycji (brzmi jak hasło wyborcze 🙂 ). Na przykład: by zachować naszą największa wartość, czyli wspaniałe obszary leśne i uroczyska np. Głębokie Doły, trzeba nowoczesnego i holistycznego spojrzenia na ochronę środowiska, kwestię czystego powietrza i ścieków. Ważne jest by promować miejscowość przez pryzmat zarówno walorów przyrodniczych, jak i historycznych – z upamiętnianiem ważnych wydarzeń dla miejscowości i poszanowaniem śląskiej tradycji!

Kandydaci na urząd burmistrza Gminy i Miasta:

 • Wiesław Janiszewski (Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego)
 • Izabela Rajca (Prawo i Sprawiedliwość)
 • Leszek Salamon (Wspólnota Samorządowa Subregionu)
 • Marcin Stempniak (Aktywni Społecznie)

Do Rady Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny z okręgu nr 3 kandydują mieszkańcy Książenic, kolejno:

 • Grzegorz Dyla – nr 7 na liście Wspólnota Śląska „Ciosek” – Razem dla Śląska
 • Robert Borkowski – nr 8 na liście Wspólnota Śląska „Ciosek” – Razem dla Śląska
 • Janina Gańczorz – nr 6 na liście Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego
 • Beata Strzelczyk – nr 8 na liście Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego
 • Joanna Drewnik – nr 4 na liście Prawa i Sprawiedliwości
 • Marek Szczech – nr 1 na liście Wspólnota Samorządowa Subregionu
 • Edyta Holeczki – nr 8 na liście Wspólnota Samorządowa Subregionu

Do Rady Powiatu kandydują następujący mieszkańcy naszego sołectwa:

 • Zofia Dymorz – nr 9 na liście Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego
 • Grzegorz Kubasa – nr 5 na liście Wspólnota Samorządowa Subregionu
 • Jolanta Tkocz – nr 5 na liście Prawa i Sprawiedliwości

Mając to wszystko w głowie spotkajmy się w sobotę na queście „Rowerowe Książenice„, a w niedzielę przy wyborczych urnach w Szkole Podstawowej w Książenicach! Lokal wyborczy będzie czynny od godz. 7:00 do 21:00. Więcej informacji można znaleźć na stronie WYBIERAM WYBORY.