Książenicki Rowerowy Tysiąc – zagraj z nami, zmierz się z kilometrami! – pierwsze rozdanie

Zagraj z nami, zmierz się z kilometrami! Już 15 sierpnia zapraszamy wszystkie sympatyczki i sympatyków rajdów rowerowych na wspólny przejazd w ramach projektu „Książenicki Rowerowy Tysiąc”. Zapraszamy wszystkich fanów dwóch kółek i starych karcianek do wspólnej zabawy!

Ale jaki Tysiąc? O co chodzi w projekcie

Kożdy bajtel na Ślonsku wiy, że starziki i ojce rada w karty grali. Eli w skata, eli w tysionca… Bajtle za to grały w kuku i makao. Ale do brzegu! Chcieliśmy w sposób dość aktywny przybliżyć młodszym i nieco starszym nasze kapitalne śląskie karcianki, które powoli znikają z list popularnych hobby – a nie każdy wie, że potrafią wciągnąć na wiele godzin zabawy, wymagają bystrego umysłu, szybkiego refleksu i… odrobiny szczęścia.


Dlatego chcemy połączyć granie w karty i planszówki na świeżym powietrzu w połączeniu z naszym ulubionym zajęciem – pyndalowaniem na kole!

Tysiąc to gra karciana polega na zbieraniu kart o określonych wartościach punktowych, które sumują się w poszczególnych rozdaniach. Celem jest osiągnięcie sumy co najmniej 1000 punktów – osoba, która jako pierwsza zdobędzie tę wartość (lub wyższą), wygrywa.

Skat, nazywany też „śląskim brydżem”, to popularna gra karciana dla 3 graczy, przy czym w każdej rozgrywce dwie osoby grają przeciwko jednej, która wygrała licytację poprzedzającą daną rozgrywkę.


Pasja rowerowa towarzyszy nam nie od dziś

To kolejny nasz projekt, który dedykujemy amatorom kolarstwa, a także wszystkim tym, którzy szukają aktywności na łonie przyrody i chcą poznawać piękne okoliczności przyrody. Cieszymy się, że zarówno Książenicka Rowerowa Setka jak i Zagadki na rowerze w sajockich okolic plenerze (ze świetnym questingiem Rowerowe Książenice”, który można w każdej chwili wykonać) spotkały się z entuzjazmem wśród mieszkanek i mieszkańców Książenic! Wiele osób towarzyszyło nam w pokonywaniu kolejnych kilometrów, poznaliśmy wspaniałe osoby, które utwierdziły nas w przekonaniu, że każdy – mały, duży, starszy, młodszy – z wielką radością potrafi przemierzać trasy rowerowe 🙂


Co planujemy? Bierzemy gry w teczkę, jedziemy na wycieczkę

Chcemy zorganizować min. 4 wyjazdy rowerowe skierowane do mieszkańców naszej gminy. Wyprawy będą odbywały się średnio raz w miesiącu, w zależności od warunków atmosferycznych. Trasy będą przebiegały przez teren powiatu rybnickiego. Podczas każdego z wyjazdów zostanie zaplanowany odpoczynek, kiedy to odbędą się rozgrywki tradycyjnych i popularnych gier, np. Tysiąca, Skata czy ślonskiego memory – poza wymiarem towarzyskim, rozgrywki mają na celu przybliżenie uczestnikom kultury i tradycji Śląska.


Każdy wyjazd to okazja do wspólnej zabawy, a także poczęstunek i upominki dla najwytrwalszych 😊

Już 15 sierpnia (świąteczny poniedziałek) ruszamy w pierwszą rowerową trasę do Tężni na rybnickim Paruszowcu 😊

Startujemy z parkingu przy kościele w Książenicach o godz. 13:30.

Powyższa mapa prezentuje orientacyjną trasę przejazdu, którą można również znaleźć TUTAJ.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny do udziału.

I pamiyntejcie, niy ma gańba ciś na kole 🙂

Lubimy jeździć na wycieczki rowerowe i wiemy, że Wy też 🙂